شماره تماس: 09336267812

راهکار تبدیل شکست به موفقیت

اصل درک پیام شکست

این اصل می گوید:” درک پیام یک شکست ، نکته کلیدی برای درک بهتر یک تجربه جدید و یک نقطه تازه پیروزی محسوب شود . وقتی پیام سازنده ی یک شکست را درک کنید و بررسی نمایید  که چه درسی در این موقعیت نهفته است، در اصل به یک پیروزی با ارزش دست یافته اید و یک گام به سوی موفقیت نزدیک تر می شوید.

تجربه آن چیزی نیست که برای انسان روی می دهد،بلکه درک

انسان از رویدادها، یک تجربه ارزشمند محسوب می شود.

شکست می تواند درس بزرگی برای ایجاد خلاقیت های جدید باشد . شکست می تواند مولد موفقیت باشد و یا عامل سقوط . شکست ها تنها افراد شکست پذیر  و ضعیف ها را از پا در می آورد، ولی برای  افراد موفق، یک جریان هدایت کننده به سوی کسب  تجربه های جدید است.

تحلیل منفی نگر و نادرست از یک رویداد شکست، یکی از اساسی ترین عوامل گسترش دامنه ی شکست های بعدی در زندگی انسانها است. به عبارتی وقتی به چالش های زندگی از دیدگاه منفی نگاه می کنید تأثیر این نگرش منفی می تواند شکست ها بعدی را بوجود آورد .

عامل اصلی شکست

عامل اصلی شکست، در نگرش و باور به شکست نهفته است نه در خود عامل شکست. افراد منفی نگر، قبل از هر عملی ، خود را شکست خورده و بازنده می بینند. در واقه همان مقدار که احتمال شکست وجود دارد ، احتمال موفقیت هم است. ولی اگر ترس از شکست بیشتر از ترس از موفقیت باشد می تواند ظرفیت ها و پتانسیل های موفقیت را ضعیف و ناکارآمد کند.

بزرگ ترین راز قوی شدن، سرمایه گذاری بر روی نگرش و باور به پیروزی خودتان است. فرضیه ی مخاطره جویی ، بر این عقیده استوار است ما از شکست ها بیشتر از موفقیت ها درس می گیریم. چرا که شکست ها درس ها جدید به ما یاد می دهند و افراد را پخته تر می سازند، راهبرد های تازه به آنها می آموزند و آموزش های بهینه به انسان می آموزند.

اگر در کاری موفق نشدید چه می کنید ؟ جواب ساده است ، از این تجربه یک پیام تازه یا درس جدید می گیرید و دوباره تلاش می کنید . کسانی که روحیه شکست ناپذیری را در خود تقویت  می کنند هرگز به دیوار بسته ای برخورد نمی کنند . اگر چنین اتفاقی رخ دهد ، نردبانی می سازند و از آن دیوار عبور می کنند.

تعریفی ویژه و خاص از شکست

تنها تعریفی که برای شکست وجود دارد چنین است : ” نا امید شدن از دست یابی به آن  چه که دست یافتنی است .”

ناامیدی خود شکست است.شجاعت، خلاق و دانش افزاست .

 شجاعت نیروی و استعدادهای ذهنی و روحی را بیدار می کند و در مقابل ، احساس ترس، نیرو ها و استعدادهای بلقوه را تحلیل می دهد. فراموش نکنید که موانع در برابر انسان های شجاع ، آسان تر حل می شوند.

اکر ریسک نکنید هرگز موفقیتی را به چشم نمی بینید. آنقدر اشتباه کنید تا تکامل ظهور کند. این بدان معنا است که هیچ شکست و اشتباهی همیشگی و پایدار نیست .ترس از شکست ماهیتی تخریب کننده تر از تجربه شکست دارد. لازمه ی هر گونه پیروزی ، رشد و ترقی و هر نوع تحولات زیبا، خطرجویی و ریسک است.امروزه اگر مرد عمل و شهامت ورزی نباشید ، روز های بازنشستگی و تاریخ مصرف تان از همیشه زودتر به سراغ شما می آید. احساس خستگی، فرسوده بودن، کسالت و بی حالی ، همه از عوارض اضطراب و ترس است .

انسان ها باید به اهدافی که سبب تعالی و شکوفایی زندگی شان می شود تعهد و عشق بورزند و از تمام وجود در راه تحقق این آرمان ، جهد و فداکاری نشان دهند. لازم نیست که به نتیجه صدر صد برسند ، همان که در راه حصول اهداف واقعی تلاش به خرج می دهند و موافق آرمان های متعالی گام بر می دارند ، بزرگ ترین و باشکوه ترین افتخار محسوب می شود .وقتی با شجاعت دست به اقدامات تازه ای می زنید منابع ، امکانات و شرایط جدید برای پیشبرد اهدافتان کشف می کنید ، سپس به سوی ایجاد روز های  دگرگونی  و تجربه ی تازه تری حرکت می کنید.

عمل خطرناک

فراموش نکنید که انجام هر عملی ، از بی عملی کم خطر تر است .

لازمه هر ترقی ، اشتباه است. ادیسون برای ساختن لامپ الکتریکی 1000بار شکست خورد ولی به نتیجه ای عالی و پُر افتخاری دست یافت .

هیچکس نمی داند که در لحظه ی بعد چه اتفاقی برای او می افتد . اگر انسان ترس را در دل خود جای دهد ، احساس استقلال و  آزادی زندگی کردن را از دست می دهد و به یک مرده ی متحرک بدل خواهد شد . زندگی بدون شهامت هرگز بقاء ندارد و پویا نخواهد بود . بنابراین در چنین زندگی هیچ ماجراجویی شور انگیز  و نشاطی برای رشد ، افتخار و شاد زیستن وجود نخواهد داشت . ماهیت ترس بر اساس نشانه رفتن و صدمه زدن به خلاقیت ، شکوفایی ، نوآوری و شجاعت است.

عواقب مشورت با ترس

مشورت با ترس ذهنیت شما را بر اساس این فرمول برنامه ریزی می کند : 

  • امتحان نکن ، تلاش نکن ، ریسک نکن ، اعتماد نکن،
  • تو هنوز تا آن اندازه توانمند و شایسته نیستی که به این هدف و خواسته برسی،
  • تو آمادگی و ظرفیت دست یابی به این هدف را نداری. 

قهرمانان عرصه های مختلف زندگی، کسانی هستند که با وجود مخاطرات، دست به کار می شوند . اگر از ترس حوادث پیش نیامده ترس به دل راه دهید ، هرگز به آن هدفی که می تواند برای شما درآمد عالی ، نوآوری ، شخصیت، خوشبختی و شکست ناپیری را به ارمغان آورد، دست نمی یابید .

یادتان باشد وقتی از چیزی می ترسید ، تأثیر آن را در زندگی چند برابر می کنید . دنیا تنها به کسی پاداش می دهد که او هم به خودش اعتماد داشته باشد. گاهی از ترس نرسیدن به خواسته ها، مانع شکوفایی بهترین اهداف زندگی می شویم . دنیا همیشه افراد شجاع دل را تشویق می کند و برای آنها راه های جدید را هموار می سازد .

اگر ترس را جای گزین شجاعت کنید ، هرگز رنگ تغییر و تحول را نخواهید دید . تحقیقات نشان می دهد که نگرش مثبت به پیروزی و گرایش قوی به موفقیت و پیشرفت می تواند بر عملکرد رفتار، تقویت هوش  و   استقامت افراد تأثیر بهینه داشته باشد. افرادی که ترس از شکست را مهار و کنترل می کنند از لحاظ انرژی روانی سالم تر و احساس پیشرفت و تحول می تواند در آنها ایجاد علاقه و احساس شایستگی را تقویت نماید.

ابراهیم علی عزیزی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز ماهنامه روان شناسی دانش موفقیت

بنیانگذار ذهن پیشرفت گرا

مطالب مرتبط

آخرین مطالب سایت

سرفصل‌های این مطلب

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدن این مطالب را به شما توصیه می‌کنیم: