شماره تماس: 09336267812

BAS سیستم فعال ساز رفتاری , BIS سیستم بازداری رفتاری

مکانیزم مغزی انگیزه و اجتناب از پیشرفت

BAS: Behavioral Activation System

BIS: Behavioral Inhibition System

وقتی تجسم می کنید انگیزش چه شکلی است احتمالا فردی را تصور می کنید که تلاش زیادی به خرج می دهد ، یعنی او انسانی فعال و پرتحرک است . ولی بُعد واقعی انگیزش این نیست بلکه بُعد اساسی انگیزش ، گرایش در برابر اجتناب است.

بیشتر فعالیت  مغز بر روی همین جنبه متمرکز و سازمان یافته است ،

” بله می خواهم”، یعنی گرایش است و

“نه نمی خواهم”، یعنی اجتناب است .

گرایش در برابر اجتناب.

به شکل ساده تر، وقتی میل به انجام چیزی دارید گرایش (نزدیکی ) روی می دهد و وقتی میل به انجام کاری ندارید اجتناب (دوری) بوجود می آید.

تحول در بررسی انگیزش

زمینه بررسی های نوروفیزیولوژیک انگیزش، با آزمایش های جیمز والدز  (۱۹۶۵؛ به نقل از گری، ۱۹۷۲)، در آمریکا رشد چشمگیری یافت. در آزمایشات وی، الکترودهایی در مناطق مختلف مغز حیوان قرار داده می شد و حیوان می توانست با فشار دادن یک اهرم جریان الکتریکی خفیفی را در مغز خود ایجاد کند یا جریانی را که آزمایشگر از طریق الکترود به مغز او ارسال می کرد قطع نماید. نتایج این بررسی ها نشان داد که قرار گرفتن الکترود در مناطق ویژه ای، موجب می شود که حیوان ساعت ها مغز خود را در معرض تحریک الکتریکی قرار داده و لذت ببرد، و از سوی دیگر قرار گرفتن الکترود در مناطق دیگر، با گرایش حیوان به قطع جریان الکتریکی همراه بود. فرضیه منطقی برگرفته از این یافته ها چنین بود که در مغز دو نظام انگیزشی متفاوت پاداش و تنبیه وجود دارد که منجر به بازداری و فعال سازی رفتار حیوان می گردد.

فرض بر این است که نظام انگیزشی پاداش و فعالیت آن با حالات عاطفی مثبت و فعالیت نظام انگیزشی تنبیه با حالات عاطفی منفی همراه است .

تحول در رویکرد روان زیست شناختی

در سال های اخیر رویکردهای روان- زیست شناختی در شخصیت، رشد و تحول فزآینده ای داشته اند. بخشی از آن به دلیل ابداع تکنولوژی مانند انواع تصویر برداری های مغزی و بخشی دیگر به دلیل پیدایش توافق عمومی محققان در توجه به فرآیند های زیستی به عنوان زیربنای شخصیت و رفتار می باشد. به همین دلیل  پژوهشگران مغز از اصطلاحات متفاوت از روان شناسان شخصیت، برای نام گذاری شخصیت های برون گرا و درون گرا ، استفاده می کنند و این ابعاد شخصیت را به نام سیستم فعال ساز رفتار یا شخصیت های گرایشی  ( BAS) و سیستم بازداری رفتار یا شخصیت های اجتنابی ( BIS ) می نامند . (کارور  و وایت ۱۹۹۴).

این دو بعد شخصیتی مبنای عصب – زیستی دارند. بعد اول، برخی از افراد که در قطعه ی پیش پیشانی چپ فعالیت بیشتری نشان می دهند و از سیستم فعال ساز رفتاری (BAS ) بر خوردارند و بعد دوم، بعضی از افراد که در قطعه پیش پیشانی راست فعالیت بیشتری نشان می دهند از سیستم بازداری رفتار برخودارند (BIS).

فعال بودن قطعه پیشانی چپ تیپ شخصیتی گرایش به پیشرفت و اشتیاق را می سازد (BAS )  و فعال بودن قطعه پیشانی راست تیپ شخصیتی، گرایش به اضطراب و رفتاری دوری از تجارب پیشرفت و شرایط جدید را می سازد (BIS) .

روان شناسان شخصیت قبول دارند که  بین افراد دو بعد متفاوت شخصیت اساسی وجود دارد . اولی نشان می دهد که فرد نسبت به مشوق ها و تجربه ی هیجان های مثبت خیلی حساس است (یعنی برون گرایی)؛ دومی نشان می دهد که فرد تا چه اندازه ای نسبت به تهدیدها ، تنبیه ها و تجربه ی هیجان های منفی حساس است (یعنی درون گراها).

اعتقاد به اینکه برون گرایی با عملکرد مغز ارتباط دارد به معنی آن است که برون گرایی نوعی تفاوت فردی مبتنی بر عوامل زیستی است .

روان شناسان شخصیت برای تعریف تیپ ها برون گرایی (یعنی تیپ های BAS- تیپ های شخصیتی مورد نظر ما) از سه ویژگی این شخصیت پرده بر می دارند.

اول – معاشرتی بودن یا لذت بردن از دیگران و موقعیت های اجتماعی .

دوم-  جسارت یا گرایش به تسلط اجتماعی .

 سوم-  ماجرا جویی یا گرایش جستجو گردن موقعیت های هیجان انگیز و تحریک کننده و لذت بردن از آنها است.

تیپ های (BAS ) ، برون گراها از لحاظ هیجانی خوشحال تر از درون گرایان هستند و بیشتر از آنها از خلق مثبت بهره مند هستند. بنابر این چون برون گرایان از لحاظ هیجانی مثبت هستند بیشتر از درون گرایان ( BIS) به موقعیت های پاداش دهنده توجه دارند. بنابر این برون گراها از درون گراها خوشحال ترند که از توانایی فطری بیشتری برای تجربه کردن هیجان های مثبت برخوردارند یعنی سیستم مغزی فعال ساز رفتاری آنها (BAS ) فعال تر از سیستم مغزی بازداری رفتار( BIS)  است.

برای مشاهده ادامه مطلب لطفاً عضو ” آکادمی ذهن پیشرفت گرا “ شوید!

در این بخش مطالب ارزشمندی برای اعضای آکادمی تدارک دیده

مطالب مرتبط

آخرین مطالب سایت

سرفصل‌های این مطلب

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

دیدن این مطالب را به شما توصیه می‌کنیم: