شماره تماس: 09336267812

چگونه مغز خود را تا سنین پیری جوان و نیرومند سازیم؟

همه مغزها تا سنین پیری به یک اندازه تقویت و توانمندسازی نمی شود . دلیل آن عدم استفاده صحیح از مغز است. نحوه استفاده و برخورد افراد با مغزشان در کاهش ناتوانی یا تقویت مغز مهم است – حتی در کاهش آلزایمر و زوال مغز.

بنا به تحقیقات صورت گرفته دانشمندان، ” ذخیره شناختی ” یکی از مهم ترین فاکتورهای تقویت مغز در سنین پیری (عامل کاهنده زوال مغز) است.

ذخیره شناختی چیست ؟

مفهوم “ذخیره شناختی” برای اشاره به توانایی مقاومت مغز در برابر جلوگیری از علائم فرسایش استفاده می شود . ساده تر، “ذخیره شناختی “نیرویی است که به ما کمک می کند کم تر به سمت آسیب شناختی یا آلزایمر پیش برویم.

افرادی که ذخایر شناختی مغزی زیادی دارند می توانند مغز خود را حتی تا سنین پیری مقاوم نگه دارند.

ذخیره شناختی به ما کمک می کند که در برابر بیماری های تخریب کننده سیستم عصبی ، انعطاف پذیر و مقام باشیم .

ذخیره شناختی در یک جمله به ما می گوید ، ” من حتی تا سنین پیری کمک تان می کنم تا زندگی و فکر کنید .

ذخیره شناختی و تفاوت های فردی

ذخیره شناختی مغز به طور خاص می تواند به تفاوتهای فردی در خصوصیات ساختاری مغز اشاره  کند . برخی افراد در برابر بیماریهای تخریب عصبی مقاومت زیادی دارند . فردی با ذخیره شناختی قابل توجه، قادر به تحمل تغییرات و حل مسائل محیطی و روانی است.

انعطاف پذیری مغز

مغز برای انجام کارهای جدید نیاز به انعطاف پذیری دارد (نوروپلاستیسیتی ). مغز شما به اندازه کافی انعطاف پذیر است که می تواند الگوهای عملیاتی خود را تغییر دهد تا از راه های جدید با چالش های مختلف زندگی مقابله کند. ذخیره شناختی منبعی است که می تواند موجب تقویت انعطاف پذیری مغز شود.

ساده تر بگوییم. ذخیره شناختی ، شبیه به برنامه های نرم افزاری است که در داخل سخت افزار های کامپیوتر ذخیره می شود. هر چه برنامه های نرم افزاری کامپیوتر به روز تر باشد، از کامپیوتر کارآیی بیشتری انتظار می رود. 

بنابراین به طور مشخص ، اصطلاح ‘ذخیره شناختی’ به معنای یک سیستم پشتیبانی کننده و تقویت کننده ها در شبکه های عملکرد شناختی در مغز است.

چرا ذخیره شناختی مهم است ؟

در مطالعه ای در سال 1988 ، کاتزمن و همکارانش دریافتند که برخی از افراد مبتلا به بیماری آلزایمر آنها علائم زوال عقل را نشان ندادند ، یا در مقایسه با آسیب عصبی که ایجاد کردند بسیار خفیف بودند. این افراد همچنین تعداد بیشتری نورون داشتند و وزن مغز آنها بیش از حد انتظار بود.

نتایج این مطالعه و سایر مطالعات به وجود یک ذخیره شناختی ، یعنی افزایش تعداد سلولهای عصبی و سیناپس قبل از پیشرفت بیماری  اشاره دارد . تحقیقات نشان می دهد علائم بیماری  تخریب عصبی (زوال عقل) در افرادی که دارای ذخیره شناختی بالا هستند کمتر از افراد با ذخیره شناختی کم، مشاهده می شود.چرا که وجود ذخیره شناختی شرایط جلوگیری از نقایص عصبی را امکان پذیر می کند.

فیزیولوژی ذخیره مغز چیست؟

مخچه همچنین منطقه مغزی است حاوی بیشترین تعداد سلولهای عصبی. این مهم است، زیرا اشکال متعددی از انعطاف پذیری مغز در آنجا رخ می دهد. این همان چیزی است که به مغز اجازه می دهد ‘خودش را تغییر دهد’

راهکارهایی که می توانید ذخیره  شناختی مغز خود را تقویت کنید

خوشبختانه روش هایی برای تقویت ذخیره شناختی مغز وجود دارد. اعتقاد بر این است که ذخیره شناختی به میزان تحریک جسمی و روانی فرد بستگی دارد. انواع مختلفی از عوامل وجود دارند که به افزایش ذخیره شناختی کمک می کنند و بنابراین از بروز علائم روانشناختی زوال عقل و سایر اختلالات در مغز جلوگیری می کنند.

مراقبه

در یک کلام، نوروپلاستیسیتی (انعطاف پذیری عصبی). محققان در باره ی راهبه ای می نويسند که پس از سکته مغزی ، تا روز مرگ به حل جدول کلمات متقاطع پیچیده ادامه می داد.

هرگز یادگیری را متوقف نکن

کنجکاوی یک ویژگی اساسی برای حفظ سلامت مغز و يكي از قوي ترين اقدامات محافظتي براي جلوگيري از بيماري هاي زوال عقل است.مواردی وجود دارد که معلمان پس از سکته مغزی به محل کار خود بازگشتند، حتی اگر بافت مغز مرتبط با کارهای شناختی از بین رفته باشد. مغز آنها این کارها را از طریق مناطق دیگر انجام می داد.

زبان جدیدی بیاموزید

همچنین نشان داده شده است که یادگیری زبان جدید به کارکرد مطلوب مغز شما کمک می کند. همانند تمرینات بدنی، تمرینات مغزی باعث افزایش ارتباطات عصبی شما می شوند. طبق تحقیقات بیالیستوك ، كرایك و فریدمن (2007) ، افرادی كه حداقل در طول زندگی خود از حداقل دو زبان بسیار منظم استفاده می كنند ، به طور متوسط 4 سال بیشتر از یك زبانه ها طول می كشد تا علائم زوال عقل را نشان دهند .

حس مهم است

استفاده بهینه از حواس بسیار مهم است. مثل بوییدن گل یا عطر های متفاوت است. همچنین به معنای لمس کردن برخی چیزهای جدید است . گوش دادن به موسیقی جدید و خواندن با آن . با این کارها نه تنها یک حس را گسترش می دهید ، بلکه به تقویت کل ساختار عصبی خود کمک می کنید.

هدف سازی ساده بکنید

خودتان را با هدف های جدید و پیگیری آنها سرگرم کنید. هدف داشتن باعث یادگیری و آموخته های جدید می گردد.

رویاها سازی و خاطره سازی بنویسید

برای خودتان رویاسازی کنید و آنها را بنویسید . خاطره گذشته مثبت زندگی خودتان را بنویسید . این اعمال باعث تقویت حس مثبت می شود احساس مثبت به معنای ایجاد فضای مطلوب در مغزاست.

از عبارات تأکیدی مثبت استفاده کنید

کلام شما انرژی دارد و می تواند بر ساختار جسمی و روانی و حتی سیستم های عصبی شما اثر گذار باشد . هر روز دقایقی را برای انجام این تمرین اختصاص دهید. مثل ” من جسمی و ذهنی قوی دارم ” ؛ “مغز من تا آخر عمر نیرومند است “.

شکر گزاری کنید

تحقیقات نشان می دهد که عمل شکرگزاری و یا برخی از رفتارهای  معنوی می تواند آثار مهم مثبت و اثربخش بر جسم و روان بیافریند. مطالعات مختلف اثبات کرده اند که اظهار لطف به صورت روزانه فواید جسمی دارد ، برخی از آنها شامل فعل و انفعالات مثبت در مغز در مناطقی است که تصمیم گیری ، متابولیسم و تنظیم هورمون را کنترل می کنند.مطالعات دیگر تأیید کرده اند که قدردانی برای سلامتی روان ما حتی در شرایط بحرانی مفید است.

ادامه تحصیلات

 مطالعات مختلف نشان داده است که ادامه تحریک شناختی باعث افزایش ذخیره شناختی مغز می شود. یک فاکتور بسیار مهم از این نظر سطح تحصیلات است که با اتصال عصبی و رشد بیشتر در طول زندگی ، به ویژه در سنین پایین ارتباط دارد.

اشتغال

مشاغلی که از نظر شناختی تحریک بیشتری دارند نیز بسیار سودمند هستند. این اثرات بیش از هر چیز در مشاغلی که نیاز به استفاده پیچیده از زبان ، ریاضیات و استدلال است .

ورزش کنید

باور این است که ورزش هوازی می تواند جریان خون مغزی را بهبود بخشد، و همچنین عملکرد انتقال دهنده های عصبی و رشد سلول های عصبی.

برنامه ریزی اوقات فراغت

اوقات فراغت عملکرد مغز را نیز تحریک می کند. رودریگز-آلوارز و سانچز-رودریگز (2004) تأیید می کنند که افراد مسنی که فعالیتهای اوقات فراغت بیشتری انجام می دهند ، 38٪ کاهش احتمال بروز علائم زوال عقل.

حفظ روابط اجتماعی مثبت

با افراد مثبت اندیش ارتباط بر قرار کنید از افراد منفی باف که به شما استرس وارد می کنند دوری کنید ، چون استرس می تواند به بافت های عصبی شما صدمه وارد کند، در طرف مقابل، افراد مثبت اندیش می توانند در تحریک سیستم های لذت بخش و شادی آفرین مغز شما اثر مطلوب بگذارند.

مهارتی جدید بیاموزید

تلاش کنید که یک مهارت جدیدی در زندگی خودتان خلق کنید . آموختن مهارت های جدید تواند شما را از حالت یکنواختی مغز خارج کند و به انعطاف پذیری سیستم ها عصبی کمک قابل توجه ای کند. مغز با  آموزش جدید نوروزایی می کند.

 سایر موارد

رفتن به طبیعت ، خواندن کتاب ، حل کردن جدول ، رژیم غذایی ، خواب کافی ، عدم استعمال سیگار و عدم مصرف الکل  برای سلامت مغز مهم هستند.

مطالب مرتبط

آخرین مطالب سایت

سرفصل‌های این مطلب

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدن این مطالب را به شما توصیه می‌کنیم: