شماره تماس: 09336267812

شتاب دهنده آرزوها و رویاها

ماهیچه اصلی شتاب دهنده پیشرفت گرایی در کجاست؟

قبل از اینکه بخواهید در هر ماراتون آرزو و یا رویاسازی شرکت کنید لازم است که ماهیچه های روانی خودتان را تقویت و نیرومند سازید. ” انگیزه درونی”  بافت ماهیچه اصلی نیروی استواری، استقامت و پشتکار شما برای شرکت در ماراتون خواسته های قلبی شما است.

انگیزه درونی یک مکمل انرژی زا نیست ، بلکه خود انرژی است ؛ یک منبع معجزه ساز نیروآفرین است؛ شتابدهنده ای بسیار مهم و قدرتمند برای تحقق رویاهای افراد پیشرفت گرا .

هر اعجازی که در رویاها است سرچشمه اش در نیروی انگیزه درونی است .

این عصای معجزه ساز روانشناختی فقط در دستان افراد پیشرفت گرا است . و کانون اصلی تمایز عملکرد، و رفتار و افکار افراد پیشرفت گرا با افراد عادی و معمولی در همین منبع است.

تعیین کردن اهداف و آرزوها آسان است ولی دنبال کردن این این هدف ها کاری دیگر است و به نیروی خاصی احتیاج دارد.  بدون انگیزه درونی دنبال کردن هر رویا و هدفی  می تواند چالش برانگیزترین بخش تحقق رویاها و آرزوها باشد.

اگر یک فرد بدون پرورش انگیزه درونی قدم در راه تحقق یک هدف و رویا بگذارد مانند این است که بر روی لبه تیغ حرکت می کند و در هر لحظه انتظار سقوط او وجود دارد.

انگيزش دروني، میل درونی که با کاربرد آن قابلیت ها ، و استعدادهای درونی افراد برای مقابله با هر چالشی را توانمند می سازد .

افراد پیشرفت گرا با پرداختن اهداف شان بر اساس انگیزه درونی بر اوضاع و شرایط کنترل و مسلط هستند.

وقتي افراد به صورت دروني با انگيزه مي شوند، به خاطر علاقه، احساس چالشي که فعاليت خاصي ايجاد مي کند و «به خاطر لذتي که از آن مي برند» صبر و پشتکار زیادی از خود نشان می دهند و از هیچ سختی و مانعی هراسان نیستند.

وقتی انگیزه درونی فعال شود افراد به طور خود انگيخته از خود کار و فعالیت احساس لذت و خشنودي می کنند، احساس شايسته بودن و خودمختار بودن و در حين انجام دادن يک فعاليت، حاصل مي شود.

وقتي افراد به کارهايي مشغول مي شوند و احساس شايستگي و خودمختاري مي کنند، با گفتن «اين کار جالب است»، «اين کار تفريح است» يا «من از انجام دادن آن لذت مي برم انگيزش دروني خود را ابراز مي کنند.

براي مثال، انگیزه درونی می تواند احساس علاقه و احساس آزادي و احساس شايستگي را در افراد شارژ نگه دارد و باعث شود که يک نفر چندين ساعت را صرف حل کردن جدولي چالش انگيز کند، یا افراد در برای سال های متمادی مشغول به یک فعالیت ویژه کند.

وقتی به انگیزه های درونی خودتان دست می یابید، راه رسیدن به منابع و فرصت های محیطی برای تان آسان تر است .

می توانید با ” سیستم رادار” انگیزه درونی موقعیت های جدید طلایی را ردیابی و کشف کنید که قبلا از نظر یا دیدتان پنهان بوده و آنها را نمی دیدید و فکرش را نمی کردید که چنین فرصت ها وجود داشته اند.

انگیزه یک امتیاز نیست یک ضرورت زندگی است. انگیزه همیشه افراد پیشرفت گرا را تقویت و شویق می کند ، برخی اوقات وارد فعالیت هایی شوند که افراد عادی توان فعالیت در این شرایط را ندارند.

مهم ترین امتیاز و ویژگی بارزی که انگیزه درونی را تبدیل به یک نیروی منحصربه فرد می کند، ویژگی اتصال درونی با ” خودِ واقعی” است . انگیزه درونی به قلب و هسته ی درون نفوذ می کند و تمامی زندگی را بر اساس یک زندگی خودانگیخته و ارزشی رشد می دهد.

وقتی جنبه زندگی برای یک نفر ارزشمند شود، این شخص با تمام وجودش در جستجوی ارزش هایش پیش می رود.اینجاست که انسان معمارزندگیش می شود (خودسازندگی).

تحقیقات نشان می دهد افرادی که زندگی خود را با انگیزه درونی سازماندهی می کنند از فعالیت های فردی ، و حرفه ای و اجتماعی خود احساس خرسندی و لذت می برند.

افراد بر اساس انگیزه درونی لزوماً به دنبال پاداش و پول نیستند بلکه فرایند احساس درونی و ارزشمند کردن زندگی برای آنها از هر پول و پاداشی مهم تر و ارضاء کننده نیاز های درونی است.

انگیزه درونی تقویت کننده ای معنایابی زندگی است. هر چه انسان بر اساس انگیزه درونی فعالیت و رفتار کند قدرت بیشتری برای تحقق بخشیدن استعدادهای درونی و احساس به خودشکوفایی را به دست می آورد.

وقتی یک نفر بر اساس انگیزه درونی فعالیت می کند، زندگی او به قلمروهایی شگفتی سازی هدایت می شود که قبلا این عجایب در مدار زندگی او وجود نداشتند . دنبال کردن زندگی بر اساس احساسات قلبی و درونی مانند پا گذاشتن به افسانه” آلیس در سرزمین عجایب” است ؛ شگفت آور و جادویی .

انگیزه درونی بر اساس ویژگی فعالیت های فیزیولوژیک مغز می تواند با ترشح هورمون های خلاقیت ساز، شبکه های عصبی را برای رسیدن به هر هدفی قدرتمند سازد و حتی باعث بالا رفتن سطح هوشیاری و عملکرد حافظه را بالا ببرد.

تغییر بهینه سیستم عصبی مغز به معنای بالا رفتن سطح علمرکرد روانی است . با ببهود شرایط ذهنی و روانی، موقعیت های افراد برای دست یابی به منابع و امکانات دنیای اطراف بالا می رود و افراد می توانند با کارآمدی ویژه ای به فرصت های طلایی بیشترمحیطی دست یابند که قبلا در شرایط عادی روانی از رصد و دید مغز پنهان بودند.

این توانمندی باعث گسترش دامنه انتخاب های پیشرفت ساز افراد می شود. در این راستا، افراد به شکل  عالی و بالایی ،درک می کنند، یاد می گیرند، تصمیم می گیرند، فکر می کنند و رفتار می کنند؛ زیرا به صورت منحصر به فرد، ساختار انگیزشی و عصبی آنها فعال و پویا است.

برای مثال، هنگامی که دانش آموزان و ورزشکاران ، یا فروشندگان، به کاری می پردازند، برنامه یا هدفی را در سر دارند، در باره ی توانایی هایشان عقایدی دارند، برای موفقیت و شکست انتظاراتی دارند، موفقیت ها و شکست های خود را به شیوه ی خاصی توجیه می کنند، و می دانند که کیستند و نقش آنها در جامعه بزرگ تر چیست .

این اعتقاد محکم در بین پژوهشگران علوم روان شناسی وجود دارد که گام اولیه پیشرفت انسان ها، براساس شرایط و ویژگی درونی آنها رقم می خورد، نه رویدادهای موجود در محیط پیرامون. همانطور که جورج کلی (1967) بیان می کند : ” تعبیر ما از رویدادها، از خود رویدادها مهم تر است .”

افراد با انگیزه های درونی، به “خودپروی و خودسازنده گرایی درونی” شناخته می شوند .

با تقویت این ویژگی، عقاید و انتظارات نیرومند ساخته می شوند؛ فرصت های جدید از دل شرایط و رویدادها، خلق می شوند ؛ نوزایی و نوآوری از دل شرایط متجلی می شوند ؛ انسان ها خالق سرنوشت خود و حاکم بر محیط هستند نه زاییده ی شرایط .

انسان های پیشرفت گرا بر اساس همین ویژگی های ممتاز، به استقبال فرصت های آینده، و کسب افق های باشکوه و کشف تجارب نوآور و نوین می شتابند.

مطالب مرتبط

آخرین مطالب سایت

سرفصل‌های این مطلب

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدن این مطالب را به شما توصیه می‌کنیم: