شماره تماس: 09336267812

خانواده پیشرفت گرا

ثروت واقعی

دست یابی به یک ثروت و پیشرفت واقعی و عملی از دل یک خانواده توانمند بر می خیزد. هیچ ثروت و گوهری در این دنیا  باارزش تر از برخوردار بودن از یک خانواده شاد، صمیمی و پُرانرژی نیست .

بهترین لحظات زندگی انسان و فرح بخش ترین دوران عمر انسان ، زمانی است که او خود را در میان یک اعضای خانواده ی شاد ، کارآمد و پویا ببیند . ارتعاش احساس خوشی و نشاط در میان خانه و خانواده ، با سطح انرژی روانی ساطع شده از احساسات اعضای خانواده در ارتباط است. وقتی اعضای خانواده از سطح احساسات روانی مثبت، متعادل  برخوردار باشند، چیز هایی در زندگی اتفاق می افتد که باعث می گردد تا تک تک افراد در کانون زندگی خود احساس خاص و مثبتی به آینده داشته باشند.

همه ی اعضای خانواده در یک سیستم انرژی،

درهم تنیده هستند.

زمانی که افراد خانواده تلاش خود را برای پویایی سایرین انجام دهند ، فضای این کانون ، فضایی مملو از انرژی عشق و همدلی و شکوفا ساز می شود.

خانواده منبع امواج قدرتمند

خانواده منبعی عظیم برای تولید امواج مثبت و گسترش آن به محیط پیرامون است. امروزه ، فشار ها و چالش های میان خانوادگی به دلیل همین ارتعاشی منفی است که از وجود ما ساطع می شود. ” دانشمندان اعتقاد دارند که دنیای ما ترکیبی از حوزه های انرژی و امواجی ارتعاشی است که به طور مداوم بر یکدیگر تأثیر متقابل می گذارند.

شاید به ظاهر، خانواده یک اجتماع کوچک متصور شود، ولی این چنین نیست ، بلکه کانون خانواده بسیار قدرتمند و اثربخش و انرژی زا است . خانواده در ابتداء با ازدواج یک مرد و زن تشکیل می‌شود، سپس با تولد فرزندان گسترش و ابعاد پیچیده تری و شگفت انگیزتری به خود می گیرد. روند و جریان شکل گیری و حرکت خانواده بسیار پُر رمز و راز ، شگفت انگیز و شور انگیز است .

افراد وقتی در این سطح زندگی موفق به سازماندهی یک خانواده مستحکم و هدفمند شوند رفته رفته برای فتح قله های دیگر یک زندگی حرفه ای و اجتماعی توانمند می گردند. به اضطلاحی، خانواده کانونی است که ارزش های دیگر زندگی از آن تجلی می یابند . از توانمندسازی خانواده است که سایر ویژگی های منحصر به فرد زندگی می تواند رشد و تکامل یابند .

مدیریت خانواده

بستر خانواده قصه های راز گونه ای دارد که می توان از آن درسهای بزرگی آموخت . در خانواده، درس های زیادی  مانند مدیریت اقتصاد، مدیریت فردی، مدیریت اخلاق ، مدیریت رفتار، مدیریت ارتباطات، مدیریت بحران ، مدیریت ذهن ، مدیریت زمان، مدیریت خودسازی بوجود می آید. در قرآن کریم آیه ای وجود دارد که می فرماید:

«وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ اَنْفُسِکُمْ اَزْواجاً لِتَسْکُنُوا اِلَیها وَ جَعَلَ بَینَکُم مَوَدَّهً وَ رَحْمَهً اِنَّ فِی ذلِکَ لَایاتٍ لِقَومٍ یتَفَکَّرُونَ»

از نشانه های خداست آن که آفرید برای شما همسرانی از جنس خودتان تا بدیشان آرام گیرید و میان شما دوستی و مهربانی نهاد. هر آینه در این کار برای مردمی که بیندیشند نشانه‌ها و عبرتهاست .خانواده می تواند سنگ بنای رشد و  یک چتر حمایتی از تربیت اخلاقی ، رفتاری و شناختی برای ارتقای موقعیت های فردی و اجتماعی اعضای خود باشد . خانواده ، کانونی است، که در آن استعدادها و خلاقیت ها، کارآمد می شوند.

پرش واقعی

به دلیل نقش تأثیر گذار خانواده در پویای فردی و اجتماعی ، کانون خانواده در اکثر جوامع، مورد توجه زیادی قرار دارد.

خانواده، فضایی را برای اعضای گروه خود فراهم می کند که در آن گروه، افراد می توانند زمینه های رشد شخصیتی ، فرهنگی و اجتماعی و هویتی خود را در آن پرورش دهند .

اگر هارمونی و توازن خانواده به هم بخورد چیز زیادی برای لذت بردن از یک زندگی واقعی وجود نخواهد داشت.نباید به صِرف موفقیت ، سلامتی و کانون آرامش خانواده را از بین برد. پرش واقعی از میان یک خانواده قدرتمند بوجود می آید.

اگر می خواهید چیزی را نوسازی کنید، نخست باید خانواده را نوسازی کنید.

حالا وقت آن است که ببینید از این منبع و کانون با ارزش و گران بها (خانواده ) چه اهدافی را دنبال می کنید:

چه چیزی می خواهید در زندگی شما تغییر کند ؟

می خواهید وضعیت اقتصادی زندگی شما تغییر کند ؟

می خواهید برخوردتان با اعضای خانواده و یا همسرتان دگرگون شود؟

می خواهید  فضای شادی و آرامش در خانواده خود فراهم سازید ؟

می خواهید صاحب فرزندی با اعتماد به نفس باشید ؟

آیا تاکنون از خود پرسیده اید که بین خانواده های موفق یا خانواده های ناکام چه تفاوتی وجود دارد؟

متاسفانه اکثر مردم، فکر می کنند که برخورداری از ثروت و رفاه مالی می تواند برای خانواده ی آنها آرامش ، موفقیت و شادی به ارمغان بیاورد . اگر فکر می کنید که با پولدار شدن می تواند ناز و نعمت کامیابی را به سوی خانواده شما جذب کند بدانید که خیلی در اشتباه هستید!

خوشبختی واقعی از کانون خانواده بر می خیزد

موفقیت و خوشبختی تنها از راه کسب پول و ثروت حاصل نمی شود ، بلکه خوشبختی واقعی بر بنیاد های قوی تری استوار است  که شرایط اقتصادی تنها یک جزء از آن محسوب می شود .

خوشبختی و بدبختی در درون افکار و گفتار و رفتار انسان ها نهفته است .

اعمال ، افکار و کلام انسان ها معجزه می کنند . انرژی افکار و کلمات و عمل انسان ، به قدری قدرتمند هستند که توانایی تغییر دادن هر مسیر و جریانی را دارند .

شما هم می توانید با  امواج افکار و کلمات خودتان، معجزات زیادی در زندگی بیافرینید .امام رضا (ع) می فرمایند:

“هرکس به خیر و شر اعمال خود توجه کند ، از زندگی بهره مند خواهد شد و هر که از خود غافل شد ، زیان خواهد دید “.

امام رضا (ع)

موفقیت و پیشرفت خانواده سنگ بنای واقعی یک رشد و تکامل است . فراموش نکنید که خانواده یک گنج و ثروت است که از توانمندسازی آن سایر ثروت های دیگر ظهور می کنند . پس، در حفاظت از این گنج و ثروت کوشا و قدرتمند باشید.

امیدوارم که از یک خانواده ای پیشرفت گرا برخوردار باشید .

ابراهیم  علی عزیزی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز ماهنامه روان شناسی دانش موفقیت

بنیانگذار ذهن پیشرفت گرا

مطالب مرتبط

آخرین مطالب سایت

سرفصل‌های این مطلب

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدن این مطالب را به شما توصیه می‌کنیم: