شماره تماس: 09336267812

تفاوت واقعیت با حقیقت

یک تفاوت و شکاف ظریف بین کلمه واقعیت و حقیقت وجود دارد . کلید خوشبختی انسان می تواند به  پر کردن این شکاف وابسته باشد ؛ این شکاف تنها توسط ذهنیت پُر می شود . اگر ذهنیت متعالی بین واقعیت و حقیقت گنجانده شود . به راز خوشبختی می رسید.

من انتظار ندارم که در طی این چند لحظه و با خواندن این مطلب تازه، حرف هایم را قبول کنید ولی این مساله باعث ایجاد تغییر و دگرگونی خیلی از زندگی ها شده است. و قوانین زندگی روانی و بررسی های علمی از این نگرش من حمایت می کند.

هر یک از ما انسان ها الگوهایی در ذهن خود داریم که برای حفظ بقا زیستی و روانی ، آنها را در خودمان درونی سازی می کنیم که در روان شناسی به آن طرحواره می گویند. طرحواره به افراد در درک جهان و تغییرات مداوم محیطی کمک می‌کنند.   طرح واره می توانند ما را فریب دهند و الگوی واقعیت زندگی و الگوی حقیقت زندگی را برای ما یکی نشان دهند. ولی این دو یکی نیستند . دو کلمه واقعیت و حقیقت در بسیاری از موارد هم معنا و مترادف‌اند و هر یک جای دیگری به کار می‌رود.الگوی واقعیت های زندگی توسط حواس انسان ساخته می شود ولی الگوی حقیقت توسط اداراک و ذهنیت یا باورهای انسان، ساخته می شود .

الگوهای واقعیتی ها چیز هایی هستند که با حواس پنج گانه خودمان آنها را حس می کنیم ، لمس می کنیم و درک می کنیم. اینها رویدادهایی هستند که در جهان بیرونی اتفاق می افتد و ما با مشاهده و حس کردن ، یا لمس آنها، آنها را به شکل واقعیت زندگی در حافظه خود ذخیره می کنیم. یعنی واقعیت متأثر از حواس است.

ولی حقیقت چیست ؟ الگوی حقیقت بر عکس الگوی واقعیت توسط حواس انسان مورد تحلیل و ارزیابی قرار نمی گیرند ، بلکه توسط ادارک و ذهنیت انسان ساخته می شوند. واقعیت آن چیزی است که هست ولی حقیقت آن چیزی است که می تواند باشد یا نباشد . انسان ها برای حفظ تعادل روانی خویش، یک سری باورها و نگرش ها را که توسط خانواده ، اجتماعی رسانه و فرهنگ آموخته و در ذهن خودشان درونی و سازمان می دهند.

واقعیت های زندگی توسط همین آموزه های محیطی اول به اعتقادات یا باورها تبدیل می شوند و سپس ما آنها را به حقیقت زندگی تبدیل می کنیم. فراموش نکنید که اکثر انسان ها واقعیات زندگی را اساساً بر اساس حقیقت تفسیر نمی کنند، بلکه حقیقت  بر اساس الگوی باورها،نگرش ها و ذهنیت ها (آموزه های محیطی) ساخته می شوند .  در اصل واقعیت یک چیز است و حقیقت یک چیز دیگر . واقعیت ، چهره فیزیکی شرایط و رویدادهای بیرونی است ولی حقیقت را ذهنیت ها یا باورها می سازد .

اما آیا اساساً حقیقتی وجود دارد ؟ شاید خیر، ما بر اساس اینکه چه نوع شاهدی هستیم حقیقت را می آفرینیم . حقیقت ساخته شده  ذهنیت ما است.

درک درست این مسأله می تواند خیلی خیلی در جهت تغییر شرایط زندگی  و تحول دادن به زندگی به ما کمک کند. برای درک بهتر تفکیک واقعیت زندگی با حقیقت زندگی یک مثال روشن می زنم. واقعیت این است که من سطح درآمدم پایین است ولی آیا این شرایط می تواند تا آخر عمر حقیقت داشته باشد، مثلم است که خیر . حقیقت این است که من می توانم با تغییر رفتار و افکار و باورهایم مالیم ، این واقعیت را تغییر دهم و شرایط جدید مالی با درآمد بهتری نسبت به زمان حالم بیافرینم. پس این حقیقت (که من از لحاظ مالی ناتوان هستم ) با تغییر ذهنیت من و رفتار مالی من چهره ی دیگری از حقیقت را به خود گرفت و شرایط مالی مرا تغییر می دهد.

این درس به ما چه می خواهد بگوید : پیام این است  نخست ذهنیت خودت را تغییر بده تا حقیقت شرایط را تغییر دهی . این موضوع به ما می گوید اگر می خواهی شرایط زندگیت را ، همسرت ، شغلت و فرزندت را تغییر دهی، نخست باید مدل ذهنیت خودت را تغییر بدهی تا حقیقت شرایط تغییر کنند.

این مدل به ما می گوید؛ موفقیت ها و پیروزی های بیرونی زمانی حاصل می شود که در ذهن خودت پیروز و موفق باشی. ولی متاسفانه اکثر افراد برعکس این مسأله عمل و فکر می کنند . این افراد همیشه منتظر تغییر در بیرون هستند و انتظار تحول درونی را مشروط به تغییر شرایط بیرونی ، مثل تغییر همسر، اقتصاد ، سیاست ، مدیر ، و… می دانند. این افراد همیشه قربانی شرایط بیرونی هستند تا خلاق شرایط .

 ویژگی شخصیتی این افراد به این شکل است ؛ افراد همیشه نالان ، غمگین ، خشن ، پُراسترس ، احساس قربانی شده، تفکر بقایی ، همیشه چشم انتظار تغییرات .

به گفته دکتر استفان کاوی ” ما جهان هستی را می بینیم اما نه آنگونه که هست ، بلکه آنگونه که خودمان هستیم و یا نسبت به آن شرطی شده ایم . هنگامی که دیگران با ما در مورد مساله ای مخالفت می کنند فورا به این فکر می افتیم که آنها اشتباه می کنند اما اینگونه نیست ، هر کسی از یک دید منحصر به فرد به مساله نگاه می کند. 

مطالب مرتبط

آخرین مطالب سایت

سرفصل‌های این مطلب

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدن این مطالب را به شما توصیه می‌کنیم: