شماره تماس: 09336267812

اثر قفس ذهنی

انتخاب زندگی محدود به جای گرایش به زندگی بی کران

ذهنیت های انسان ها متفاوت از یکدیگر هستند. ذهنیت هر فرد در نوع رفتار و افکار او تأثیر گذار است. هر نوع ذهنیتی یک سبک خاص فکری، انگیزشی و رفتاری مخصوص به خودش را بوجود می آورد . افرادی که به سیستم های ذهنی خاصی گرایش دارند زندگی خود را بر اساس همان چارچوب ذهنی خاص، سازمان داده و برنامه ریزی می کنند.

بنابراین منطقی تر است که بگوییم گرایش های ذهنی متفاوت، سبک های زندگی متفاوتی می سازند.

اثر” قفس ذهنی” نتایج تحقیقات چندین ساله ای است که بر روی شیوه ی نگرش های افراد محدود نگر انجام داده و نتایج این طرز فکر و آثار این مدل ذهنی را بر روی شیوه رفتار، افکار و سبک زندگی این دسته افراد را از نزدیک بررسی دقیق کرده ام.

اثر” قفس ذهنی” نتایج گرایش های ذهنی به محدود بینی یا محدونگری است – (یک قالب یا مدل ذهنی).

قفس ذهنی، باور و نگرش ما نسبت به محیط پیرامون است. اینکه دیگران، موقعیت ها و دنیای پیرامون‌مان را چطور ادراک، قضاوت و می‌بینیم، و چطور با آن روبرو می شویم، یا برداشت‌های ما از زندگی، توانایی شخصی و محیط پیرامون چیست ؟

به واسطه‌ی پیشینه‌ی این نگرش یا این مدل ذهنی، چیزهایی را یادمی گیریم، می‌بینیم و یا چه چیزهایی را به زندگی اضافه یا حذف می‌کنیم.

برخی افراد به یک شیوه ی خاص زندگی می کنند و عادت به فکر کردن به یک باور خاص دارند. اصطلاح  قفس ذهنی یک گرایش ذهنی محدودنگر یا محدودبین نسبت به برداشت از ویژگی های شخصی و شرایط موجود در جهان پیرامون است. این اصطلاح، ویژه افرادی به کار می رود که توانایی های خود را و شرایط زندگی را محدود می بینند. اشخاص بر اساس این نظام ذهنی ، شرایط زندگی محدودی را برای خود انتخاب و سازماندهی می کنند.

وقتی این ذهنیت در سیستم نگرش اشخاص قالب و پذیرفته شد، به عنوان یک ساختار انگیزشی عمل کرده و پیامد های مهمی را در رفتار، افکار و ساخت زندگی به وجود می آورد.

فردی که درگیر ذهنیت محدود نگر می شود برداشت او به وقایع زندگی و دنیای اطراف به صورت کاملا محدود است. این افراد در مقایسه با افراد سازنده نگر فرصت های زندگی را بسیار محدود می بینند و خود را از داشتن یک زندگی سرزنده و پویا محروم می کند.

ترفند های ذهنی و رفتاری افراد محدود نگر

ترفند ذهنی و رفتاری افراد محدود نگر، تمرکز بر محدودبینی موقعیت های زندگی است. این نگرش باعث می شود که افراد از روی  عادت وجود هر فرصت یا موقعیت تازه ای را انکار کرده و فقط به آنچه که آنها احساس می کنند، توجه کنند.  

ارزیابی این افراد از توانایی ها و امکانات جهان پیرامون بسیار غیر منطقی و ساده لوحانه است .

وقتی محدویت بینی غالب بر ذهن و جسم می شود ، دامنه توجه و تمرکز بر توانایی های بلقوه و فرصت های بیرون برای باروری و سازندگی کم شده و نیروی آفرینندگی زندگی به سوی سستی و خاموشی پیش می رود.

در فضای ذهنیت محدود، پردازش اطلاعات، تصمیم گیری، و تفکر درباره معنی تلاش، موفقیت، شکست و سازندگی غیر فعال می شود.

این شیوه ی تفكر، اساس تفاوت سبک زندگی افراد پیشرفت گرا با افراد پیشرفت گریز را روشن می سازد. به خوبی تمایز روش های مقابله گری، ایجاد خلاقیت و آفرینش زندگی بارور در سبک زندگی افراد کارآمد در مقایسه با افراد محدودنگر قابل تشخیص و نمایان است .

برای مشاهده ادامه مطلب لطفا عضو آکادمی ذهن پیشرفت گرا شوید!

در این بخش مطالب ارزشمندی برای اعضای آکادمی تدارک دیده شده است.

مطالب مرتبط

آخرین مطالب سایت

سرفصل‌های این مطلب

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

دیدن این مطالب را به شما توصیه می‌کنیم: